برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

اتریوم به عقیده برخی منتقدان هنوز برای دیفای آماده نیست!

به دلیل هجوم پروژه‌های DeFi به سمت اتریوم، کارشناسان این هشدار را می‌دهند که این شبکه هنوز آمادگی پشتیبانی از این حجم را ندارد.

Martin Froehler  ریاضیدان، مدیر سابق صندوق‌های سرمایه‌گذاری، و بنیان‌گذار پلتفرم تبادل ارزهای دیجیتال اتریشی به نام Morpher، به Cointelegraph گفت:

“اگرچه بهترین چیزی که در صنعت بلاکچین برای DeFi وجود دارد همین اتریوم است، اما قابلیت‌های فعلی این شبکه کافی نیست”.

اتریوم فقط می‌تواند در حدود 15 معامله را در هر ثانیه انجام دهد و زمان ایجاد هر بلاک جدید در آن نیز 15 ثانیه است که به احتمال قوی در همین عدد باقی بماند.

از طرفی طراحی اتریوم به گونه‌ای است که هرکسی برای تعامل با آن نیاز به داشتن اِتِر (Ether) دارد. این خود یک مانع عظیم برای ورود به آن و ادغام‌های بزرگتر است.

فرولر اتریوم را غیرمتمرکزترین پلتفرم قرارداد هوشمند خواند. اما از آنجا که شبکه اتریوم هنوز مشکلاتی دارد، توسعه‌دهندگان مجبور شده‌اند به دنبال راه‌حل‌هایی برای رفع آن‌ها باشند.

برای هر آنچه در زنجیره جانبی اتریوم اتفاق می‌افتد، اثبات کار رمزنگاری شده وجود دارد. افراد بدون نیاز به اتر قادر به معامله کردن هستند. آنها هیچ هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند و از مدت زمان تسویه یک ثانیه‌ای لذت می‌برند و بدون اینکه رویارویی با ازدحام شبکه اتریوم داشته باشند، مشغول به ترید کردن می‌شوند.

بسیاری از فعالان این صنعت احساس می‌کنند اتریوم نتوانسته محبوبیت دیفای را پیش‎بینی کند و حتی با وجود ارتقاء شبکه در آینده نزدیک، شبکه Ethereum 2.0 هنوزهم نخواهد توانست به دیفای ارائه سرویس کند.

Ethereum 2.0 باید عملکرد خود را بهبود ببخشد، اما قیمت بالای آن ممکن است باعث ترس کاربران جدید شود.

Sergej Kunz ، مدیر عامل صرافی غیرمتمرکز 1inch، در جریان رویداد ماراتن دیفای در چین که کوین‌تلگراف آن را در  3 سپتامبر برگزار کرده بود، گفت که زیرساخت اتریوم دارای ظرفیت میزبانی فضای DeFi نیست.

Sergej Kunz گفت:

“شما باید در همه چیز تجدیدنظر کنید. می‌توانید از قراردادهای هوشمند به سمت کدها بروید، اما این هم مقیاس‌پذیر نیست.

برای اینکه بتوانید مقیاس‌بندی کنید، باید استانداردهایی را ایجاد کنید و پروتکل‌های جدیدی را براساس معماری جدید مانند NEAR که مشابه Ethereum 2.0 است، به‌دست بیاورید”.

در همان رویداد، Mounir Benchemled ، بنیانگذار و مدیر ParaSwap، اشاره کرد که پیچیدگی توضیح نحوه کار layer-2 برای کاربران نهایی و ریسک عدم توانایی پرداخت سریع وجوه به این کاربران، بیشترین نگرانی را ایجاد می‌کند.

او همچنین با تاکید بر اینکه انتقال همه پروژه‌های DeFi به Ethereum 2.0 عملی نیست، گفت:

“برای انجام این کار، همه اپلیکیشن‌ها باید به سمت یک پلتفرم واحد برده شوند. شاید پروژه‌های بزرگ هم با یکدیگر اجماع داشته باشند. با این حال، ممکن است انجام این کار برای پروژه‌های دیگری که دستورالعمل‌های مخصوص به خود را دارند، سخت باشد. نهایتاً پل‌های جدید ساخته می‌شوند تا امکان همکاری با یکدیگر فراهم شود”.

علیرغم چالش‌های پیش رو برای بلاکچین اتریوم، Martin Froehler  به جمع طرفداران دیفای پیوست که می‌گویند DeFi آمده است تا بماند.