برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

ساتوشی ناکاموتو کیست؟ مقدمه‌ای بر بنیان‌گذار مرموز بیتکوین

هویت واقعی خالق بیتکوین یکی از بزرگترین اسرار دنیای مدرن است. در طول این سال‌ها نظریه‌های بسیاری در مورد اینکه ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) واقعاً چه کسی است، مطرح شده است؛ از جمله: مسافر زمان، یک بیگانه فضایی، یک هوش مصنوعی سرکش یا جبهه‌ای بر علیه گروه‌هایی مانندNSA ، CIA و یاکوزا.

در این مقاله فقط حقایق شناخته‌شده در مورد وی ارائه خواهد شد و گزینه هایی که احتمالشان بیشتر است و مردم به آنها شک دارند را بررسی می‌کنیم.

چه کسی بنیانگذار مرموز بیتکوین است؟

ساتوشی ناکاموتو نام مستعاری است که توسط شخص یا نهادی که بیتکوین را ایجاد کرده است، برای مخفی کردن هویت واقعی خود یا خودشان استفاده شده است. او ادعا می‌کند که متولد 5 آوریل 1975 و ساکن ژاپن است. اما مردم شک دارند که او ژاپنی باشد؛ چراکه ناکاموتور به زبان انگلیسی در سطح زبان مادری تسلط دارد و همچنین ساعات کاری او بیشتر با منطقه زمانی انگلستان مطابق است تا آسیا. ساتوشی یک اسم ژاپنی پسر با معنی “کسی با تبار فرزانه” است و فرض می‌شود که او مرد باشد.

ناکاموتو اولین کسی بود که مشکل هزینه دو برابر برای یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز را حل کرد و دارایی جدیدی را ایجاد کرد که جهان هرگز مانند آن را ندیده بود؛ بله منظور همان بیتکوین است!

در اکتبر 2008، ساتوشی نسخه اصلی وایت‌پیپر را منتشر کرد، و نقشه اصلی خود برای “یک سیستم نقدی الکترونیکی نقطه به نقطه” را توصیف کرد. در ژانویه 2009 او نسخه 0.1 از سورس کد را منتشر کرد و ارز دیجیتال را با استخراج بلوک اول (بلوک جنسیس یا پیدایش که همان اولین بلوک است) راه‌اندازی کرد. این ساتوشی قبل از انصراف از توسعه فعالیت، حدود یک سال و نیم دیگر روی پروژه نرم‌افزاری کار کرد.

هیچکس نمی‌داند چرا ساتوشی ناکاموتو بدون اینکه هرگز هویت خودش را فاش کند یا حتی میلیاردها دلاری که از سکه‌های اولیه ضرب شده خود ارزش داشت را پس بگیرد، تصمیم گرفت ناپدید شود.

همه این‌ اتفاقات، زمینه مناسب را برای فکروخیال، حدس‌هایی از روی آگاهی و یا حتی وجود نظریه‌هایی درمورد توطئه را فراهم کرد.

محققان تحقیقاتی بر روی داده‌هایی بسیار ناچیز باقی‌مانده توسط این شخصیت مرموز انجام داده‌اند تا به هویت واقعی او پی ببرند. تلاش‌هایی برای تحلیل واژگان، روش نوشتن و سایر سرنخ‌ها از این نوع تحقیقات است.

بیایید نگاهی به برخی از نام‌هایی که به عنوان ساتوشی مطرح شده‌اند بیندازیم.

آیا ساتوشی ناکاموتو واقعی هستید؟! لطفاً دست بلند کنید!

دوریان ناکاموتو (Dorian Nakamoto) مردی با چهره‌ی دوستانه‌ای است که اکنون بیشتر مردم او را بی‌ارتباط با خالق بیتکوین نمی‌دانند. در مارس 2014 مجله Newsweek او را به عنوان ساتوشی معرفی کرد و یک شور و هیجان رسانه‌ای در اطراف او ایجاد کرد که زندگی او را بسیار مختل کرده بود. دوریان هرگونه ارتباط با توسعه‌ی ارزهای دیجیتال را انکار کرده بود ولی نهایتاً پذیرفت که نقش خوش‌یمنی را برای جامعه داشته است.

شواهد ذکر شده در این مجله شامل واقعیت‌هایی است که نشان می‌دهد دوریان در واقع با نام ساتوشی متولد شده است. وی به عنوان فیزیکدان در دانشگاه Cal Poly آموزش دید و به عنوان مهندس سیستم در پروژه‌های دفاعی طبقه‌بندی‌شده و مهندس کامپیوتر در شرکت‌های خدمات اطلاعات مالی و فناوری کار کرد.

دوریان نیز گرایش‌های آزادی‌خواهانه داشت و دخترش را به داشتن مشاغلی که تحت نظر و فشار دولت نبودند تشویق می‌کرد. هنگامی که برای اولین بار در مورد بیتکوین از او سوال شد، دوریان به اشتباه فکر کرد که این سوال در مورد یکی از پروژه‌های طبقه‌بندی‌شده برای پیمانکاران ارتش آمریکا است و گفت:

” من دیگر درگیر آن قضیه نیستم و نمی‌توانم در مورد آن بحث کنم؛ آن را به افراد دیگری تحویل داده‌ام و اکنون مسئولیتش با آن‌هاست و دیگر ارتباطی ندارم”.

Hal Finney اولین بیتکوین را دریافت کرد

Hal Finney پیشگام حوزه رمزنگاری و فعال سایبرپانک، اولین شخصی بود که یک بیتکوین از معامله‌ ارزهای دیجیتال را دریافت کرده بود. اینکه این اتفاق به‌طور تصادفی بود یا نه، مشخص نیست؛ اما به هرحال او همسایه دوریان ناکاموتو بود!

Hal فارغ‌التحصیل مهندسی Caltech و توسعه‌دهنده PGP Corporation بود. او مهارت‌های لازم برای ایجاد رمزارز را از ابتدا داشت و اولین شخصی بود که سورس کد بیتکوین را بعد از ساتوشی بهبود بخشید.

Hal Finney در آگوست 2014 درگذشت و بنیادAlcor Life Extension جسد وی را منجمد کردند. امیدواریم روزی تکنولوژی به حدی برسد که بتواند بدن او را احیا کند و Hal Finney بتواند این موضوع را برایمان شفاف کند (البته اگر تا آن زمان قضیه روشن نشده باشد).

Nice Szabo پیشگام بلاکچین

Nice Szabo فرد دیگری است که خود به عنوان پیشگام بلاکچین‌، رمزارز و قراردادهای هوشمند معرفی شده است. مانند هال فینی، این قضایا با او در ارتباط بود و اغلب به عنوان ساتوشی احتمالی مطرح می‌شد؛ البته علی‌رغم اینکه خودش ادعایی غیر از این دارد. افرادی که فکر می‌کنند Szabo ممکن است خالق بیتکوین باشد، به ارائه پروپوزال وی برای ارز غیرمتمرکز موسوم به bit gold در سال 2005 اشاره دارند که در آن از مفاهیم مشابهی که در نهایت توسط بیتکوین کامل شدند، استفاده شده بود.

Craig Wright کلاهبردار

دیگر فرد مشکوک به ساتوشی، Craig Wright است که این روزها بیشتر به عنوان یک کلاهبردار تصور می‌شود، اما زمانی بود که برخی از برجسته‌ترین نام‌ها در انجمن رمزنگاری فکر می‌کردند او ساتوشی است.

او که شخصیت ساینده‌ای دارد، یک دانشگاهی و تاجر استرالیایی است که اولین بار در دسامبر 2015 با گزارش در مجله‌های Wired و Gizmodo ظهور کرد.

از آن زمان او به روش‌های مختلف و غیرقابل متقاعدکننده از جمله تنظیم دادخواست علیه منتقدانش، سعی کرد مردم را وادار کند که او را به عنوان خالق بیتکوین بپذیرند.

Paul Le Rouxی ترسناک

Paul Le Roux یکی دیگر از گزینه‌های احتمالی است که می‌تواند ساتوشی باشد و در عین حال بسیار ترسناک است. این گزینه از داخل پرونده‌های حقوقی که در مورد Wright وجود داشتند، بیرون آمد و مطرح شد. Le Roux یک برنامه‌نویس سابق نرم‌افزار رمزنگاری و رییس شرور کارتل توزیع مواد مخدر است که بعدها تبدیل به خبرچین برای سازمان موادمخدر ایالات متحده شد. او پس از دستگیری در سپتامبر 2012 به جرم توطئه برای واردات موادمخدر، به شرکت در هفت قتل هم اعتراف کرد.

از دیگر نامزدهای احتمالی برای جایگاه ساتوشی که کمتر مورد بحث قرار گرفته‌اند می‌توان به ایان گریگ (Ian Grigg) پیشگام در حوزه سایبرپانک، Shinichi Mochizuki ریاضیدان ژاپنی و ایلان ماسک معروف اشاره کرد.

در این توییت ایلان ماسک رسما اعلام کرد که من ساتوشی ناکاموتو نیستم:

 

Bitcoin is *not* my safe word

— Elon Musk (@elonmusk) January 10, 2020

 

ایلان ماسک عمدتاً به عنوان خدای میم و گاهی هم ترول در حوزه کریپتوکارنسی معروف و فعال است. اما او نیز مجبور شد اعتراف کند که خالق بیتکوین نیست (توییت بالا). ماسک به‌عنوان بنیان‌گذار پی‌پال، تسلا، اسپیس ایکس و بسیاری از شرکت‌های دیگر در زمینه‌های مختلف، به احتمال قوی توانایی یادگیری مهارت‌های لازم برای ساختن یک ارز دیجیتال جدید از صفر را نیز دارد.

کارآموزی که ایلان ماسک را ساتوشی ناکاموتو می‌دانست

در نوامبر 2017 یک کارآموز سابق شرکت موشک ایلان ماسک به نام Sahil Gupta پرونده‌ای را ارائه کرد که نشان میداد رئیس قدیمی او واقعاً بنیانگذار بیتکوین بود. وی در آن زمان که دانشجوی علوم کامپیوتر دانشگاه Yale بود، ادعا کرد که ماسک هم اولویت موردنیاز و هم درک و تسلط کامل به زبان برنامه‌نویسی ++C را دارد؛ همانطوری که ساتوشی داشت.

Sahil Gupta همچنین اشاره کرد که ثبات سیستم مالی یک نگرانی بزرگ جهانی در سال 2008 بود، و از طرفی ماسک هم کسی است که فوری‌ترین مشکلات این زمانه را شناسایی می‌کند و وقت خود را برای حل آنها صرف می‌کند.

از این رو همه چیز نشان‌دهنده این بود که وی انگیزه کافی برای حل مشکل عدم اعتماد به بانک‌ها و کمک به ثبات سیستم مالی را داشت. بر این اساس، حتماً ماسک به فکر ایجاد ارزی بود که به بانک‌ها نیازی نداشته باشد. وی همچنین ادعا کرد که ماسک درک عمیقی از اقتصاد و رمزنگاری مورد نیاز برای نوشتن وایت‌پیپر بیتکوین را داشت.

دارایی کلان و رویاهای ماسک دلیلی است برای اینکه ساتوشی ناکوموتو باشد!

علاوه بر موارد مذکور، از طرفی ماسک به لطف Paypal و Tesla داریی چندین میلیارد دلاری به دست آورده بود؛ به همین دلیل فعلاً برای بیرون کشیدن سکه‌های قدیمی خود عجله و وسوسه‌ای ندارد.

همچنین انبار کردن حجم زیاد بیتکوین و بیتکوین‌کش، می‌تواند برای شروع پروژه‌های فضایی ایلان ماسک و شروع اقتصادی جدید در مریخ به دور از دسترس سازمان مالیات آمریکا استفاده شود. پس شاید او همان ساتوشی است و فقط از شوخ‌طبعی سوءاستفاده می‌کند!

 

یکی دیگر از توییت‌های شک‌برانگیز ایلان ماسک:

 

Well, now that Satoshi Nakamoto has been discovered, I guess it is case closed … 🙂

— Elon Musk (@elonmusk) March 14, 2014

 

(خب، حالا که ساتوشی ناکوموتو کشف شد، به نظرم پروندش دیگه بسته شد…🙂)

 

شما نظرتون درمورد خالق بیتکوین چیه؟ اگر اطلاعات دیگه‌ای دارید میتونید تو بخش نظرات برامون بفرستید.